آشنایی با اسکواش

اسکواش نخستین بار در سال ۱۸۳۰ در مدرسه هاروی انگلستان ابداع شد. در سال ۱۸۷۴ این رشته ورزشی و مسابقه‌های آن در انگلستان رسمیت یافت و در سال ۱۸۸۳ نخستین زمین اسکواش در شهر آکسفورد ساخته شد.

در سال ۱۹۱۱ قوانین بازی و ابعاد زمین توسط انگلیسی‌ها ضابطه‌مند شد و به شکل امروزی در آمد. در سال ۱۹۶۷ فدراسیون بین‌ المللی اسکواش با شرکت ۷ کشور تاسیس شد و در سال ۱۹۹۲ نام آن به فدراسیون جهانی اسکواش (WSF) تغییر کرد.

اسکواش از سال ۱۳۲۰با ورود کارکنان انگلیسی شرکت نفت آبادان و ساخت سالن اسکواش برای آنان وارد ایران شد. شهرهای آبادان، اهواز، مسجد سلیمان و تهران از نخستین شهرهای ایران در راه‌اندازی این رشته بودند.

نخستین فدراسیون اسکواش ایران در سال ۱۳۵۳ به ریاست عباسقلی بختیار و به دبیری دکتر محمد نائینی بنیان نهاده شد، اما پس از یک سال منحل شد و در سال ۱۳۷۲ دوباره راه‌اندازی گردید.

اسکواش به وسیله ۲ نفر به صورت انفرادی یا به صورت ۴ نفره (دوبل) در زمین یا کورت که دارای ۴ دیوار است و با یک توپ پلاستیکی توخالی انجام می شود. ابعاد زمین یک نفره و ۲ نفره با هم متفاوت است. زمین اسکواش یک نفره دارای ۹٫۷۵۰ متر طول، ۶٫۴ متر عرض، ۱۱٫۶۵۵ متر قطر و ۵٫۶۴۰ متر ارتفاع است.

ابعاد زمین اسکواش دو نفره نیز شامل ۹٫۷۵ متر طول، تا ۷٫۵۲۰ متر عرض، ۱۲٫۳۷۵ متر قطر و ۵٫۶۴۰ متر ارتفاع است.

کورت دارای ۴ دیوار است. دو دیوار در پهلو، دو دیوار عقب و جلو. دیوارها با خط های به ضخامت ۵۰ میلی متر خط کشی شده است که ارتفاع خط دیوار جلو ۴٫۵۷ است. این دیوار دارای خط سرویس است که از کف زمین ارتفاعش ۱٫۷۸ متر تا ۱٫۸۳ متر است. خط بورد دیگر خطی است که بر دیوار جلو کشیده شده است و ارتفاع آن از زمین ۴۳۰ میلی متر است. دیوار عقب ۲٫۱۳ متر است.

کف زمین هم معمولاً از جنس کفپوش غیرلغزنده است که دارای خط کشی هایی است: شامل شورت لاین، هاف کورت لاین و ۲ مکان سرویس در چپ و راست زمین. این خط ها در قسمت عقب زمین متصل به دیوار عقبی است.

نمای برش خورده زمین اسکواش

۱- اسکواش سالنی یا شیشه ای

۲- اسکواش باز

۳- مینی اسکواش

اسکواش سالنی یا شیشه ای:

نوعی از اسکواش است که در یک زمین چهار دیواری بازی می شود و هر بازیکن به طور متناوب توپ را با راکت به دیوار مقابل می زند و بازیکن طرف دیگر باید آن را به دیوار مزبور بر گرداند.

اسکواش باز:

اسکواش باز نوع آسانتر، قابل اجراتر و هیجان انگیزتر شده ی اسکواش واقعی است و به مثابه فوتسال در کنار فوتبال است، اسکواش باز را می توان در پارکها، مدارس، پارکینگها، زمین های ورزشی و درمجموع هرفضای بازی که در آن دیواری وجود دارد بازی کرد.

از ویژگیها و فوائد اسکواش بازمی توان به مفرح، جذاب ومناسب بودن برای تفریح، بهبود سلامت، ارزان وقابل اجرا بودن درهمه جا، تقویت فکر بدلیل ماهیت فکری بودن بازی، خانوادگی بودن وعاملی موثر درتقویت روابط خانوادگی، ساده وقابل یادگیری برای هر فرد در هرسطحی از آمادگی، قابلیت بازی کردن به صورت انفرادی،کمکی برای سایر رشته های ورزشی به عنوان تقویت کننده شاخصه هایی همچون سرعت، چابکی، تعادلو در نهایت با اسکواش باز می توان به بیش از ۵۰ درصد تجربه اسکواش واقعی دست یافت.

مینی اسکواش:

علاقمندان به اسکواش در کشور کانادا با اختصاص یک زمین کوچک، چند راکت و توپ در مدارس شهرهای مختلف اقدام به خلق این نوع از اسکواش در بین دانش آموزان کردند.

مدیران مدارس این کشور اعتقاد داشتند محدود کردن دانش آموزان در یک فضای مناسب با حرکات و نرمش های خاص از اصول مورد نیاز ورزش دانش آموزی است. به این ترتیب این روند، سرآغازی برای تولد مینی اسکواش شد. مینی اسکواش برای اولین بار در هلسینکی، توسط فدراسیون بین المللی اسکواش معرفی شد. راکت ها و توپ ها کوچک تر از سایز معمول شدند و دیوار بلند و عریض تبدیل به دیوارهای نقاشی شده ای مخصوص نوجوانان و جوانان شد.
اختصاص یک فضای کوچک در حیاط مدارس کشورهای مختلف و همچنین سهیم کردن اسکواش در زمان های در نظر گرفته شده برای ورزش دانش آموزان، یک فعالیت جدید و جدی برای بقای این رشته ورزشی است؛ ورزشی که با ویژگی های منحصربه فردش حیف است در میان شاخ و برگ رشته های دیگر پنهان شود.

همانطور که می دانید بازی اسکواش بازی دو نفره است ولی در این روزها اسکواش چهار نفره هم داریم با این تفاوت که که Court چهار نفره حدود ۱٫۲۰ متر عریض تر از Court دو نفره است و فرق دیگر آن در زدن سرویس است که مثل تنیس سرویس زننده می تواند در صورت ارتکاب اولین خطا سرویس را برای بار دوم بزند .

بازی خانم ها دو گیم از ۳ گیم است و بازی آقایان ۳ گیم از ۵ گیم است که اصطلاحاً اولی را the best of three و دومی را the best of five می گویند.

Knock up or warm up : قبل از شروع بازی دو بازیکن ۵ دقیقه وقت برای گرم کردن خودشان دارند . در یک بازی سازمان یافته Referee معمولاً ۵ دقیقه وقت برای گرم کردن بازیکنان در نظر می گیرند.

گاهی اوقات یکی از بازیکنان اصرار دارد به تنهایی خود را گرم کن. در این مواقع Referee با چرخاندن سکه، اولین کسی را که باید از Court برای گرم کردن خود استفاده کند معلوم می نماید ، که البته اولین نفر ۳٫۵ دقیقه و دومین نفر ۲٫۵ دقیقه فرصت برای گرم کردن خود دارند.

قبل از شروع بازی بوسیله Marker معرفی می گردند. راکت، توپ، لباس بازیکنان و Court بوسیله Referee بررسی می شود و بعد با انداختن سکه یا چرخاندن گریپ راکت زننده سرویس مشخص شده و اعلام Time و service می شود.

انتخاب سرویس باکس در موقع زدن اولین سرویس در اختیار زننده سرویس است اگر اولین امتیاز را گرفت بطور اجبار جای سرویس عوض می گردد؛ بازیکنی که زودتر به امتیاز ۹ رسید گیم را برده است امروزه آقایان تا امتیاز ۱۵ هم بازی می کنند.

البته لازم به یادآوری است که بازی British open هم برای بانوان و هم برای مردان تا امتیاز ۹ می باشد. در موقع شمارش امتیاز زننده سرویس اول گفته می شود . بازیکنی که امتیاز نگرفته است با گفتن love یا o امتیاز او اعلام می شود . اگر هر دو بازیکن امتیاز مساوی داشته باشند اصطلاحاً All می گویند.

بطور مثال : وقتی دو بازیکن امتیاز ۲ داشته باشند TWO all گفته می شود.

وقتی دو حریف در امتیاز ۸ برابر باشند ( در بازی ۹ تایی ) MARKER ازReciever می پرسد no set یا set two زننده سرویس اختیاردارد با گفتن set two بازی را تا امتیاز ۱۰ ادامه دهد و با گفتن no set بازی را در امتیاز ۹ تمام کند وقتی Reciever عقیده اش را اعلان کرد MARKER نظر او را بلند اعلام می کند با گفتن Set two eight all و game ball اولین بازیکنی که به امتیاز ۹ برسد برنده محسوب می شود.

در اسکواش بازیکنی که زننده سرویس است اگر رالی را بنفع خود تمام کند امتیاز سرویس زدن با خواهد بود.

بطور کلی طریقه شمردن امتیازات تقریباً مثل رشته والیبال است.

درحقیقت بازیکن توپ را با راکت می زند و توپ باید پیش از برخورد با زمین با دیوار رو به رو برخورد کند و هنگام برگشت از دیوار رقیب دوباره ضربه بزند.

کسی که دو بار پیروزی به دست آورد برنده است . و وقتی رقیب نتواند توپ را در برگشت مهار کرده و ضربه بزند، امتیاز از دست داده است.

این رشته زمانی که کورت شیشه ای اختراع شد، پوشش تصویری تلویزیونی آن زیاد شد و موجب شد طرفداران زیادی پیدا کند. چاردیوار این کورت به گونه ای است که از بیرون داخل آن کاملاً پیداست ولی بازیکنی که داخل آن قرار دارد تماشاگران را به صورت مات می بیند.

محتویات موردنظر اینجا قرار می گیرد