پدل

معرفی پدل

در میان همه رشته های جدید که تلاش دارند به ابراز وجود بپردازند و تقریبا در این راه ناکام مانده اند، شاید « پدل»از شرایطی متفاوت برخوردار و گام های محکم تری برداشته است. این رشته نو در بین ورزش دوستان ناآشناست، اما سال هااست در آن سوی مرزها به خصوص اروپا ، آمریکای جنوبی ، ژاپن و بعضی دیگر از کشورها علاقمندان زیادی پیدا کرده و آرام آرام از لحاظ تبلیغی و جذب طرفدار به سطح قابل قبولی رسیده است.

در بین همه رشته های جدید که تلاش دارند به ابراز وجود بپردازند و تقریبا در این راه ناکام مانده اند، شاید «پدل»از شرایطی متفاوت برخوردار و گام های محکم تری برداشته است. این رشته نو در بین ورزش دوستان ناآشناست، اما سالهاست در آن سوی مرزها به خصوص اروپا ،آمریکا،استرالیا ، کانادا ، چین و بعضی دیگر از کشورهای آسیایی علاقمندان زیادی پیدا کرده و آرام آرام از لحاظ تبلیغی و جذب طرفدار به سطح قابل قبولی رسیده است. پدل را ورزش قرن بیست و یکم نامیده اند اما به نظر می رسد همچنان نیازمند زمان است تا این رشته همه گیر شود. پادل ورزشی جذاب، شادی آورو بسیار شادی آور و بسیار پر تحرک است که با تمرکز لازم می توان آن را در همه ی سنین بازی کرد. این رشته عصاره یی از چند ورزش راکتی مثل اسکواش،تنیس وبدمینتون است و جذابیت های خاص خود را دارد. ابداع پدل به سال ۱۹۶۸ میلادی (۱۳۴۷ شمسی )باز می گردد. اما شکل کنونی آن در سال های اخیر پی ریزی شده است. زمانی که «آلفونسو دئو نلوئه»ی اسپانیایی برای دیدن دوستش «انریکو کور کوئه را» به مکزیک سفر کرده بود برای پایه ریز ی این رشته با وی به مشورت پرداخت و در بازگشت به اسپانیا برای نخستین بار زمین بازی پدل را در «مارابلا» بنا کرد.

قوانین این رشته و نوع بازی آن به تدریج مدون و به سرعت علاقمندان بسیاری جذب آن شدند. از آرژانتین و اسپانیا به کشورهایی که بیشترین توجه را به ورزش قرن بیست و یکم نشان داده اند، یاد می کنند چرا که میلیون ها نفر در این کشورها مشغول بازی پدل هستند و حدود ۱۰ هزار زمین نیز برای این زمین احداث شده است. پدل دارای فدراسیون بین المللی با نام اختصاری FIP با نشانی www.padelfip.com و مرکز ان در شهر مادرید اسپانیا واقع است.

ورود به ایران

جرقه ورود پدل به چرخه ورزش ایران از سال ۱۳۸۴ زده شد و درسال ۱۳۸۹ نخستین زمین پدل درمجموعه انقلاب تهران به مرحله بهره برداری رسید ودر سال ۱۳۹۶ پس از بازسازی مجموعه فوق توسط بخش خصوصی با داشتن ۴ زمین پدل به طور مجدد راه اندازی و مورد بهره برداری قرارگرفت.

در سال ۱۳۸۶ و با پیشنهاد سازمان تربیت بدنی وقت و موافقت فدراسیون اسکواش این رشته تحت عنوان کمیته پدل با مسوولیت فرهادجامع بنیانگذار این رشته ورزشی در کشورمان راه اندازی شد .

سال ۱۳۹۶ نقطه عطف مهمی در تاریخ این رشته در کشورمان محسوب می شود که برگزاری نخستین دوره بین المللی آموزش پدل توسط آلخاندرو میئرس و آدریان پدرو دو مدرس اسپانیایی در آذر ماه و حضور دانیل پتی رییس ایتالیایی فدراسیون جهانی پدل دراسفند در تهران و راه اندازی دفتر آسیایی این رشته در کشورمان از مهم ترین آنها به شمار می رود .

در عین حال کسب مدال نقره مسابقات پدل بازی های جهانی پیوند اعضا در اسپانیا توسط تیم بانوان ایران متشکل از شیوا سرحدی و مرضیه یارخلجی از دیگر اتفافات مهم سال ۹۶ بود.

به دلیل حجم بالای امور اجرایی مرتبط با پدل در خرداد سال ۹۶ ضمن تقدیر از زحمات آقای فرهاد جامع بنیانگذار این رشته در ایران ، بابک فقیر نایب رییس فدراسیون مدت کوتاهی به عنوان سرپرست کمیته پدل کار را برعهده گرفت و در نهایت در بهمن سال ۹۶ آقای اشکان ابراهیمی از علاقمندان این رشته ورزشی مسوولیت کمیته پدل به وی واگذار شد.

«فرهاد جامع» در این باره می گوید: مقامات وزارت ورزش و جوانان با نگاهی ویژه این ورزش را مورد تایید قرار دادند و فدراسیون اسکواش نیز حرکت نوینی را برای اشاعه این ورزش آغاز کرد.

ویژگی ها

پدل را زمینی مستطیل شکل به ابعاد ۱۰×۲۰ بازی می کنند. زمین این رشته ورزشی تلفیقی از اسکواش و تنیس است که با ۴ نفر به صورت ۲ به ۲ این رشته ورزشی اجرا می شود.

راکت پدل از شکل خاصی برخوردار است. راکت هایی که زه ندارند و به جای آن کربن در آن ها به کار رفته است. طول این راکت ها ۵٫۴۵ سانتی متر در ۲۶ سانتی متر و ۳۸ میلیمتر هم ضخامت دارد. البته سطح مرکزی راکت دارای سوراخ هایی است که هر کدام بین ۹ تا ۱۳ میلی متر است. راکت پدل دارای یک بند بوده که برای حفظ ایمنی به مچ دست ورزشکار گره می خورد. تور ۱۰ متری که ۸۸ سانتی متر ارتفاع دارد ، در وسط عرض زمین نصب می شود. توپ پدل گویی لاستیکی شبیه به توپ تنیس و زرد رنگ است.به طور معممول این توپ بین ۵۶ تا ۴٫۵۹ گرم وزن دارد.

نحوه ی انجام این بازی بی شباهت به تنیس نیست. زمانی که حداکثر ست ها به عدد فرد برسد، ۹۰ ثانیه استراحت برای ورزشکاران در نظر گرفته می شود. نکته جالب این است که در پدل هم مثل اسکواش از دیوار برای ضربه استفاده می شود و خط اوت وجود ندارد. در واقع توپ پس از یک بار برخورد به دیواره توسط بازیکن زده می شود. جنس زمین بازی از چمن مصنوعی یا سیمانی به رنگ های زرد ، آبی و سبز است. مسابقه در پنج یا شش دور با تای برک (شکست وضع تساوی) انجام می گیرد.

واژه های تخصصی زمین پدل

• پدل ( Padel)

• خط سرویس( LINE SEVICE)

• خط مرکزی ( LINE CENTRAL‌)

ابعاد زمین پدل

محوطه بازی مستطیل شکل است با ۱۰ متر عرض و ۲۰ متر طول (در اندازه‌های درونی) با ۵ درصد اختلاف مجاز به وسیله یک تور به دو قسمت مساوی تقسیم شده و در هر طرف تور و به موازات آن به فاصله ۶ متر و ۹۵ سانتیمتر خطوط سرویس قرار دارند . محوطه بین دیوار انتهای و خط سرویس ۳ متر است کلیه خطوط ۵ سانتیمتر عرض دارند.

در زمین های سرپوشیده ارتفاع سقف حداقل بایستی ۶ متر باشد.

عرض تور مطابق عرض زمین ۱۰ متر است و ارتفاع تور در وسط ۸۸ سانتیمتر و در دو طرف به ۹۲ سانتیمتر افزایش می یابد ( با حداکثر انحراف ۵ هزارم متر کشش ) .

تور بایستی به گونه ای طراحی شود که نتواند به طور غیر منتظره شل شود و خطری را برای بازیکنان ایجاد کند.

طول : ۲۰ متر

عرض : ۱۰ متر

ارتفاع تور در وسط : ۸۸ سانتیمتر

ارتفاع تور در دو طرف زمین: ۹۲ سانتیمتر

فاصله خط سرویس با تور : ۶ متر و ۹۵ سانتیمتر

فاصله خط مرکزی با دیوارهای جانبی: ۴ متر و ۹۷ سانتیمتر و ۵ میلیمتر

ارتفاع دیوارها : ۴ متر

پهنای کلیه خطوط : ۵ سانتیمتر

تور زمین پدل

– تور به وسیله یک کابل فلزی به قطر ۱ سانتیمتر که دو انتهای آن به ۲ دیرک جانبی با ارتفاع حداکثر ۱ متر و ۵ سانتیمتر متصل است

– سطوح بیرونی تیرک های تور، باید با حدود جانبی زمین مماس باشند و گذرگاه ورودی یا حصار فلزی آنها می توانند دایره ای یا مربع باشد لیکن بایستی لبه های مدور داشته باشند

– در بالای تور یک نوار سفید که اندازه آن پس از قرار گرفتن سر جای خود باید بین ۵ تا ۶ سانتیمترو ۳ میلیمتر باشد که کابل در داخل آن بوده و کشش خود را به آن می دهد تور باید به طورکامل کشیده شده باشد ولی نباید سفت باشد .

علامت گذاری ها

کلیه خطوط علایم داخل کورت پهنای ۵ سانتی متر دارند و نسبت به سطوح هم جوار خود باید رنگ متضاد داشته باشند.

دیوارها

دیوارهای پدل از جنس شیشه سکوریت لمینت شده با ضخامت ۱۲ میل است .

– دیوارهای عقب

با ۴ متر ارتفاع که ۳ متر اولیه آن ازجنس شیشه و ۱ متر فوقانی آن تور فلزی است

– دیوارهای جانبی

– نوع اول: دیوار به شکل پلکانی از جنس شیشه سکوریت لمینت دارساخته می شود که در قسمت اول ۳ متر ارتفاع با ۲ متر طول ودر قسمت دوم ۲ متر ارتفاع با ۲ متر طول که شبکه توری که محوطه را تکمیل می کند

– نوع دوم: ۳ متر ارتفاع در ۴ متر طول و شبکه توری که محوطه را به صورت شکل زیر تکمیل می کند:

– تورهای فلزی دیوارها

– تورهای سیمی دیواره های جانبی لازم است فلزی باشد و سوراخ های آن کمتر از ۵ سانتیمتر و بیشتر از ۷٫۰۸سانتیمتر نباشد . ضخامت سیم باید میان ۱٫۶ میلیمتر تا ۳ میلیمتر با حداکثر ۴ میلیمتر کشش مناسب باشد

– تور فلزی زمین با سطح زمین در یک خط است و اگر توری به طوری بافته شده باشد قسمت قابل کشش باید در خارج از زمین قرار گرفته و به طور مناسبی ایمن سازی شود و درزها و محل‌های اتصال حلقه‌های توری نباید لبه‌های تیز یا بُرنده داشته باشد .

کف

سطح زمین باید از چمن مصنوعی باشد به طوری که بتواند موجب برگشت منظم توپ و مانع از جمع شدن آب شود ، رنگ چمن مصنوعی دارای سه رنگ مجاز آبی ، سبز و آجری است .

راه‌های دسترسی به زمین وابعاد درها

راه‌های دسترسی به زمین با طرفین زمین و از مرکز زمین قر ینه یکدیگر می باشند که امکان نصب ۱ یا ۲ در وجود دارد . ابعاد ورودی ها به شرح ذیل است:

با یک راه دسترسی : باید حداقل ۱ متر و ۵ سانتیمتر در ۲ متر باشد

با دو راه دسترسی : باید حداقل ۷۲ سانتیمتر در ۲ متر و حداکثر ۸۲ سانتیمتر در ۲ متر باشد

توضیح: تأسیسات عمومی باید استانداردهای راه دسترسی میله های مانع و میله‌های مهندسی معماری برای معلولان را رعایت نمایند

در صورت وجود درهای ورودی دستگیره‌ها باید در قسمت بیرونی زمین قرار داده شوند بدون آنکه موجب انسداد در قسمت درونی گردند

نور

– نصب نورافکن

نورافکن‌ها در خارج از زمین قرار دارند و حداقل ارتفاع از زمین تا زیر منبع نور بایستی۶ متر باشد.

– شدت نور در فاصله ۱ متری کف زمین به شرح ذیل است :

الف – سطوح روشنایی داخل زمین

۱- مسابقات ملی و بین المللی : ۵۰۰ لوکس

۲- مسابقات محلی و استفاده آموزشی ، تفریحی : ۳۰۰ لوکس

۳- پخش تلویزیونی: ۱۰۰۰ لوکس

ب – سطوح روشنایی بیرون زمین اعم از محوطه تماشچیان و …

۱- مسابقات ملی و بین المللی : ۷۵ لوکس

۲- مسابقات محلی و استفاده آموزشی ، تفریحی: ۳۰ لوکس

-جایگاه عوامل برگزاری مسابقه

فضایی برای داور باید در گرفته شده است تا قادر باشند کل کورت را ببینند و بازی و محاوره بازیکنان شنیده شود و بازیکنان نیز توصیه های داوران را بشنوند .

ملزومات مربوط به زمین پدل

– باشگاه پدل باید هر حداقل ۲ زمین استاندارد را دارا باشد .

– باشگاه پدل باید در صورتی که دربخش حرفه ای فعالیت می کند به ازای هر زمین حداقل ظرفیت گنجایش ۱۰۰ تماشاچی را داشته باشد.

– درصورتی که باشگاه پدل دربخش همگانی فعالیت می کند الزامی به احداث سکوی تماشاچی نیست

– باشگاه پدل باید منطقه ای را برای استقرار داوران داشته باشد

– باشگاه پدل باید در صورتی که دربخش حرفه ای فعالیت می کندباید حداقل یک اتاق ۱۲ متری به عنوان محل استقرار برگزارکنندگان یک مسابقه را داشته باشد

– باشگاه پدل باید حداقل یک اتاق ۱۲ متری به عنوان دفتر مدیرمجموعه داشته باشد

– باشگاه پدل با دارا بودن ۲ زمین استاندارد برای بخش همگانی ( بدون تماشاچی ) در زمینی به مساحت ۵۰۰ مترمربع و برای بخش حرفه ای در زمینی به مساحت حداکثر ۷۵۰ مترمربع احداث می شود